تلاش برای حفظ اصطبل تاریخی روستای ورکانه همدان

یکی از آثار تاریخی ارزشمند همدان، اصطبل روستای ورکانه است که میراث فرهنگی تلاش بسیاری برای حفظ و نگهداری آن به عمل آورده است.

به اعتقاد برخی، یکی از راههای حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی، بهره برداری از آنها است. بهره برداری به این معنا که مورد بازسازی قرار گرفته و به آنها کاربردی داده شود.
این شیوه در شهرهای تاریخی کشور به وفور دیده می شود به طوری که حمامها و خانه های تاریخی به عنوان رستوران و هتل مورد استفاده قرار می گیرند. این بار میراث فرهنگی به سراغ اصطبلی تاریخی در استان همدان رفته است تا با بهره برداری از آن، این اثر را از نابودی نجات دهد.

به گزارش ایرانتریپس به نقل از مهر، در این راستا مدیرکل میراث فرهنگی همدان، مشکل اصطبل روستای ورکانه را استفاده از دیوارهای موقت برای جداسازی دانست که با برداشته شدن آن اصطبل آماده ی بهره برداری می شود.

به گفته ی علی مالمیر، اصطبل روستای ورکانه یکی از آثار تاریخی استان همدان در روستای ورکانه است که به اعتقاد او مهمترین راه حفاظت از این بنا و بناهای تاریخی دیگر بهره برداری از بناست. او تاکید کرد اگر این اقدام صورت نگیرد حفاظت از بناها نیز سخت است، از این روی ضرورت بهره برداری از این بنا نیز به منظور حفاظت از آن احساس می شود.

ایشان افزود: به همین دلیل یک سرمایه گذار اقدام به مرمت کرد و طرح بهره برداری خود را به ما داد. این سرمایه گذار از بومیان منطقه است و می خواهد که این مکان را به محل پرورش اسب تبدیل کند. طرح ارائه شده از سوی سرمایه گذار را پذیرفته ایم.

وی درباره ی نگرانی دوستداران میراث فرهنگی از مرمت و بهره برداری این سرمایه گذار گفت: بحثها بر سر چگونگی مرمت است.  طرح سرمایه ‌گذار با استاندارد مطابقت داشت و ما هم نظارت داشتیم و سقف مجموعه نیز مرمت شد و هزینه‌ های زیادی نیز کرد. اما برای جداسازی قسمتهای مختلف، دیوارهای موقتی را ایجاد کرده که بتواند کار جداسازی اسبها را به منظور جلوگیری از درگیری آنها انجام بدهد.

به گفته ی ایشان این سازه موقت بوده و زمانی که خواستیم آنها را برداریم هیچ آسیبی به مجموعه وارد نشد. مالمیر افزود: ما پیشنهاد کردیم برای این کار  از سازه‌ های چوبی و یا نرده ای استفاده کنند.  حال با حذف این سازه منتظر بهره برداری از این اثر تاریخی هستیم.

در آخر مالمیر به یکی از مشکلات دیگر در بخش بافت تاریخی ورکانه اشاره کرد و از ساخت و سازهای جدید به عنوان مشکل اساسی یاد کرد. ایشان تاکید کرد با وجود این مشکلات عاقبت توانسیتم روستای تاریخی ورکانه را ثبت ملی کرده تا ضابطه مند باشیم.

1اصطبل تاریخی روستای ورکانه

اصطبل تاریخی روستای ورکانه

2اصطبل تاریخی روستای ورکانه

اصطبل تاریخی روستای ورکانه

ایرانگردی

قالب وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه
  • فال حافظ
  • لینک دوستان
  • فقط بخند
  • عاشقانه

دنیای فناوری

سینما و تلوزیون