حمام گنجعلی خان زیباترین اثر تاریخی کرمان

کرمان یکی از پنج شهر تاریخی ایران است که آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. مجموعه گنجعلی خان از شاهکار های دوره ی صفویه و یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی این شهر است که شامل: بازار، حمام، میدان، کاروانسرا، آب انبار، مسجد و ضرابخانه است. از این مجموعه حمام گنجعلی خان شهرتی خاص دارد، که زیبایی های منحصر به فردش آدمی را مجذوب خود می کند.

مجموعه گنج علی خان یا میدان گنجعلی خان در مرکز قدیمی شهر کرمان و در کنار بازار بزرگ کرمان قرار دارد که همانند میدان نقش جهان اصفهان طراحی و ساخته شده است. حمام گنجعلی خان در سمت جنوبی میدان گنجعلی خان، واقع شده.

نقشه مجموعه گنجعلی خان

نقشه مجموعه گنجعلی خان

گنجعلی بیک، معروف به گنجعلی خان، توسط شاه عباس صفوی در سال های ۱۰۰۵ تا ۱۰۳۴ هجری قمری حاکم کرمان شد. به دستور وی بناهای زیادی دراین شهر ساخته شدند که مجموعه ی گنجعلی خان با ۱۱۰۰۰ متر مربع، از شاخص ترین این بنا ها است.

حمام گنجعلی خان امروزه یکی از پر بیننده ترین جاذبه های گردشگری کرمان است. این حمام تا سال ۱۳۱۶ هجری شمسی مورد استفاده قرار می گرفته و در سال ۱۳۵۰ پس از مرمت و بازسازی به موزه مردم شناسی تبدیل شد که به موزه گنجعلی خان هم معروف است.

حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی خان

بر سردر این حمام، کتیبه شعری به خط نستعلیق است که به خط علیرضا عباسی خوش نویس معروف عصر صفویه نوشته شده. این کتیبه بر سنگ مرمر حک شده و مصرع آخر آن سال ساخت بنا را با تبدیل به حروف ابجد نشان می دهد: «کسی نداده نشان در جهان چنین حمام» (سال ۱۰۲۰ ه. ق).

سردر حمام گنجعلی خان

سردر حمام گنجعلی خان

این حمام در سال ۱۰۲۰ هجری قمری، توسط استاد سلطان محمد (معمار یزدی) ساخته شد که بعدها توسط علیمردان خان، پسر گنجعلی خان تکمیل شد و به شکل امروزی خود در آمد. سبک معماری آن به شیوه اصفهانی است.

حمام گنجعلی خان حدود ۱۳۰۰ متر مربع زیر بنا دارد که طول آن ۲۶ متر و عرض آن ۳۰ متراست. این حمام، همانند دیگر حمام های قدیمی ایران، از بخش های مختلف و مجزایی از جمله قسمت شاه نشین، تشکیل شده است. آب حمام از طریق لوله کشی هایی که به قنات نزدیک میدان گنجعلی خان متصل بود، تامین می شد.

حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی خان

یکی از جاذبه های این حمام مجسمه هایی است از جنس موم با پوششی از لباس های محلی مردم کرمان است که در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی در دانشکده ی هنرهای زیبای تهران، ساخته و به حمام گنجعلی خان ارسال شده است.

عجیبت ترین جاذبه ی حمام گنجعلی خان تخته سنگی است سرخ رنگ که از مرمر ساخته شده است و به سنگ زمان یا ساعت زمان معروف است. نور خورشیدی که به این تخته سنگ می تابد باعث انعکاس نور به دیوار روبرو می شود. این انعکاس نور تصویری از طلوع و غروب خورشید را به مردم حاضر درحمام نشان می داد و مردم از روی این تصویر، زمان را تخمین و می فهمیدن که در چه موقع از روز هستند.

سنگ زمان حمام گنجعلی خان

سنگ زمان حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی خان در ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ با شماره ی ۸۲۹ به ثبت ملی رسید.

نقشه حمام گنجعلی خان

نقشه حمام گنجعلی خان

برای بازدید از این حمام تاریخی به کرمان، میدان گنجعلی خان، موزه مردم شناسی حمام گنجعلی خان بروید و آن را از نزدیک ببینید.

حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی خان

ایرانگردی

قالب وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه
  • فال حافظ
  • لینک دوستان
  • فقط بخند
  • عاشقانه

دنیای فناوری

سینما و تلوزیون