حمام گپ خرم آباد

حمام های عمومی یکی از بناهای مهم ایرانی در در دوران اسلامی بودند. این حمام ها معمولا در مرکز بافت شهر و در مجاور راسته های بازار ساخته می شدند. دوران طلایی ساخت حمام های عمومی به دوران صفویه و اوایل قاجار می رسد که هنوز هم حمام های تاریخی زیادی از این دوران در ایران باقی مانده است که بیشتر آن ها امروزه مرمت و به موزه تبدیل شده اند .حمام گپ خرم آباد نمونه ای از این حمام هاست.

حمام گپ

حمام گپ

حمام گپ که با نام آسیا هم در خرم آباد شناخته می شود در بافت قدیم در مرکز شهرخرم آباد واقع شده. درمورد تاریخچه ساخت این حمام باید گفت، اکثر کارشناسان بر این نظرند که این حمام در اواخر دوره ی صفویه در زمان شاه سلطان حسین همزمان با پل گپ ساخته شده و دراوایل دوره ی قاجار توسط یکی ار بزرگان لرستان به نام حسین خان ساکی احیا و مرمت شده است.

مساحت این حمام ۷۹۰ متر مربع است. چهار ستون سنگی در قسمت گرم خانه و دو ستون سنگی درقسمت بینه وزن بنا را تحمل می کنند، و قوسهایی از نوع شبدری کند به بنا فرم داده اند.

حمام گپ

حمام گپ

حمام گپ که در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، سالها به صورت مخروبه رها شد، تا این که با کمک سازمان میراث فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شد تا آن را احیا و مرمت کند. بخش خصوصی نیز این حمام در مدت ۶ ماه مرمت و به مجموعه ای فرهنگی، تاریخی و پذیرایی تبدیل کرد. هم اکنون کافی شاپ و دو رستوران رو باز در این حمام آماده پذیرایی از گردشگران هستند.

حمام گپ

حمام گپ

در های این حمام هم اکنون به روی گردشگران باز است و علاوه بر گردشگران داخلی که از آن دیدن می کنند، در بین گردشگران خارجی نیز محبوب است.

گردشگرانی از هلند و بلژیک در حمام گپ

گردشگرانی از هلند و بلژیک در حمام گپ

شما می توانید در خرم آباد، خیابان حافظ، نبش میدان گپ، جنب مسجد توتونچی از این حمام دیدن کنید.

ایرانگردی

قالب وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه
  • فال حافظ
  • لینک دوستان
  • فقط بخند
  • عاشقانه

دنیای فناوری

سینما و تلوزیون