سرپل ذهاب، سرزمینی که زودتر باید آنرا می شناختیم

 شامگاه 21 آبان ماه بار دیگر ایران در سوگ نشست و زلزله ای مهیب جان بیش از 400نفر از هموطنان غیور کردمان را گرفت. بیشترین قربانیان حادثه متعلق به شهرستان باستانی سرپل ذهاب هستند که شاید تا پیش از زلزله از دید بسیاری از ما جا مانده بود.

گروه ایرانتریپس نیز این ضایعه ی دردناک را به تمامی مردم غیور کرد و ملت ایران تسلیت می گوید. اما برای شادی روح جان باختگان قصد داریم سرزمینی را معرفی کنیم که با قدمت 4800 ساله بار دیگر پس از جنگ تحمیلی با خاک یکسان شده است. گویا مردم این سرزمین به ویرانی عادت کرده اند.

معرفی شهرستان سر پل ذهاب در استان کرمانشاه

شهرستان سرپل ذهاب شهری باستانی در مرز ایران و عراق است که پیش از زلزله ی اخیر در جنگ تحمیلی آسیب بسیاری به آن وارد شده بود. اینجا سرزمینی با قدمت 2800 سال قبل از میلاد مسیح است که می توان این قدمت را از سنگ نوشته ی آنوبانینی پادشاه لولوبی‌ها دریافت. در ادامه بیشتر در خصوص سنگ نوشته خواهیم گفت.

سرپل ذهاب در غرب کشور و در منتهی الیه ارتفاعات زاگرس واقع شده و یکی از مهمترین مناطق استان کرمانشاه به دلیل موقعیت جغرافیایی اش محسوب می شود. این شهرستان از شمال به ثلاث باباجانیاز غرب به شهرستان قصر شیرین و کشور عراق، از شرق به شهرستان دالاهو و از جنوب به شهرستان گیلانغرب محدود شده‌است.

این منطقه بر سر راه بین المللی تهران-بغداد موسوم به جاده ی کربلا قرار گرفته و اصلی ترین راه ارتباطی غرب کشور با عراق محسوب می شود. همین نزدیکی سبب شده دشمن در طول 8 سال جنگ تحمیلی آسیبهای بسیاری به آن وارد کرده و مردم بسیاری را در این سرزمین بی گناه به شهادت برساند.
اما پس از جنگ این شهرستان کهن مورد بازسازی واقع شد و تازه داشت زخمهای جنگ را التیام می بخشید که زلزله ای 7/3 ریشتری بار دیگر آنجا را نابود کرد.

مردم شریف این سرزمین از طریق کشاورزی، دامداری و باغداری چرخ اقتصاد خود را می چرخانند. در شهرستان سرپل ذهاب از هنر دست مردمانش که شامل قالی، گلیم و جاجیم که با نقشهای زیبا و مرغوب تزیین داده می‌شوند نمی توان گذشت.

این شهرستان کردنشین دارای آب و هوایی با زمستانهای معتدل و تابستانهای گرم است که دشتهای حاصلخیز از ویژگی اصلی طبیعت منطقه محسوب می شود.
از جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به نقش ‌برجسته ی آنوبانینی ، دکان داوود،  آرامگاه احمد بن اسحاق، سرابگرم، آبشار پیران، باغ‌های گلین، ارتفاعات دالاهو  و منطقه ی پاتاق اشاره کرد که نشان دهنده ی اهمیت گردشگری سرپل ذهاب است که از دید بسیاری از علاقه مندان ایرانگردی دور مانده است.

اما برجسته ترین جاذبه ی گردشگری این شهرستان باستانی سنگ نوشته ی آنوبانینی پادشاه لولوبی‌ها است که کهن ‌ترین کتیبه ی سنگی آسیا محسوب می شود.

طبیعت سر پل ذهاب

طبیعت سرپل ذهاب

طبیعت سر پل ذهاب

طبیعت سرپل ذهاب

طبیعت سر پل ذهاب

طبیعت سرپل ذهاب

سنگ نوشته ی آنوبانی‌نی در شهرستان سرپل ذهاب

شهرستان سرپل ذهاب بر اساس مطالعه ی آثار باستانی و کتیبه ‌های آن قدمتش به ۴۸۰۰ سال قبل می رسد بر اساس نظر مستشرق مشهور راولینسون، این شهرستان هشتمین شهر باستانی دنیا محسوب می‌شود.
اما نشانه ی این قدمت کتیبه و سنگ نوشته ی آنوبانینی پادشاه لولوبی‌ها  است که در ضلع شمال شرقی که بر سینه ی رشته کوه همیشه استوار زاگرس حک شده‌است. کتیبه ی آنوبانینی با قدمت 4800 ساله یکی از قدیمی ‌ترین و به عبارتی اولین هنر معماری روی سنگ آسیا نیز محسوب می شود.

درباره ی این اثر شگرف باید گفت اثری به جای مانده از “آنوبانینی” پادشاه “لولوبی‌ها” است. “لولوبی‌ها” از اقوام زاگرس نشین بوده و پیش از آریاییها (پارس و ماد )، در چهارهزار و هشتصد سال پیش زندگی می‌کردند. نقش برجسته ی آنوبانینی در 120 کیلومتری کرمانشاه در شهرستان سرپل‌ ذهاب و برصخره‌ای معروف به “میان‌کل” قرار دارد.
در این سنگ نوشته راز و رمزهای بسیاری نهفته است که نشان از تاریخ کهن و پر رمز و راز این مرز و بوم است که حالا با زلزله ای مهیب با خاک یکسان شده است. گرچه زلزله آسیب بسیاری به سرپل ذهاب وارد کرده است اما این شهر برای ما کهن ترین شهر دنیا است که به پستی بلندیهای روزگار عادت کرده است و خیلی زود آباد خواهد شد.

کتیبه باستانی آنوبانی‌نی سر پل ذهاب

کتیبه باستانی آنوبانی‌نی سرپل ذهاب

تصویر بازسازی شده کتیبه باستانی آنوبانی‌نی

تصویر بازسازی شده کتیبه باستانی آنوبانی‌نی

کتیبه باستانی آنوبانی‌نی سر پل ذهاب

کتیبه باستانی آنوبانی‌نی سرپل ذهاب

کتیبه باستانی آنوبانی‌نی سر پل ذهاب

کتیبه باستانی آنوبانی‌نی سرپل ذهاب

کتیبه باستانی آنوبانی‌نی سر پل ذهاب

کتیبه باستانی آنوبانی‌نی سرپل ذهاب

ایرانگردی

قالب وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه
  • فال حافظ
  • لینک دوستان
  • فقط بخند
  • عاشقانه

دنیای فناوری

سینما و تلوزیون