کامیون ها و کشنده ها ملزم به نصب گارد ایمنی شدند

مجموعه :خودرو

تصادفات رانندگی یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر ایرانیان در چند دهه اخیر است؛ عاملی که تاثیر اقتصادی و معنوی آن حتی گاهی با دوران هشت ساله جنگ تحمیلی مقایسه می شود. در همین رابطه کمیسیون ایمنی راه‌ها مصوبه برای کاهش تلفات حوادث جاده‌ای، تنظیم کرده که بر اساس آن همه کامیون‌ها و کشنده‌ها باید گارد ایمنی جلو، انتها و حاشیه ‌ای داشته باشند.

این قانون با این هدف تصویب شد که هنگام وقوع تصادف خودروهای سواری به زیر این خودروها نروند. این امر در مورد خودروهای جدیدی که تازه شماره گذاری می‌شوند، رعایت می شود؛ اما مشکل، تریلرهای قدیمی و شماره گذاری شده از قبل هستند.

گارد ایمنیدر جلسه اخیر کمیسیون ایمنی راه ها، مجددا تاکید شد که این ناهماهنگی در شماره گذاری، هرچه زودتر مرتفع شود.
خودروهایی که به دلیل ارتفاع زیاد سپر از سطح زمین و تکنولوژی قدیمی ساخت، به آن ها پسوند نظامی اطلاق می شود. تردد تریلرهای قدیمی و سالخورده در معادن و در حاشیه شهرها چشمگیر است و نیاز است تا دستگاه های مربوط به این امر، نظیر وزارت صنعت و نیروی انتظامی سختگیری بیشتری در اعمال این قانون داشته باشند تا شاهد کاهش تلفات جاده ای باشیم. این امر یک گام بلند در موضوع ارتقای ایمنی راه هاست.

گارد ایمنیگفتنی‌ست که سال گذشته پیشنهادی مطرح شد مبنی بر اینکه سرعت مجاز خودروها در معابر برون شهری تا 10 کیلومتر کاهش پیدا کند، این پیشنهاد نیز با هدف کاهش تصادفات برون شهری ارائه شد اما به تصویب نرسید و سرعت‌ مجاز در جاده‌ها به همان اندازه باقی ماند.

الزام خودروهای سنگین به داشتن ایمنی موضوع مهمی است که از زیرگرفتن خودروهای کوچکتر جلوگیری می‌کند و اصرار بر انجام این قانون برای خودروهای کار و تجاری قدیمی که مشغول سرویس‌دهی هستند، می‌تواند تاثیر خوبی در کاهش جانباختگان حوادث رانندگی برون شهری داشته باشد. منتها برای اجرای قطعی این قانون نیاز به همکاری چندجانبه دستگاه‌های مختلف اعم از پلیس راه، پلیس راهور در هنگام شماره گذاری و وزارت صنعت است تا خودروهای سنگین قدیمی نیز ملزم به نسب گاردهای ایمنی شوند.

دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مطالب خودرو

بیشتر بخوانید

شانس شما در خودرو

بیشتر بخوانید
جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه
  • فال حافظ
  • لینک دوستان
  • فقط بخند
  • عاشقانه

دنیای فناوری

سینما و تلوزیون